“Bič na špatné učitele” aneb bič na učitele s vlastním názorem

Od ledna 2024 mají zkušené pedagogy nahradit roboti. A média to prezentují jako krok správným směrem.

Vypuštěním ustanovení § 22a písm. c) školského zákona přijdou učitelé o jedno ze základních práv – učit podle svých zkušeností.

Novela z pera poslanců SPOLU může vést k zásadní změně našeho školství. Učitelé se budou muset při výuce přizpůsobit tomu, co požaduje ředitel, potažmo zřizovatel školy a ministerstvo školství.

Ze škol tak může brzy vymizet různorodost názorů a přístupů i individualita, daná zkušenostmi pedagogů. Tento krok, nikoliv nepodobný zásahům do vzdělávacího systému v 50. letech minulého století, přitom média glorifikují.

Viz SeznamZpravy.cz: “Nová úprava ale dává ředitelům nově do ruky bič na učitele. Výuku budou muset přizpůsobit pohledu ředitele.”

“Podle poslance tak dostanou ředitelé konečně možnost, jak skutečně řídit pedagogický proces na své škole. Tedy i dotlačit konzervativní učitele k progresivnějšímu vyučování.”

Jsme přesvědčeni, že tento trend je v rozporu se zájmy a potřebami dětí, v rozporu se zásadami demokratického vzdělávání.

Jsme připraveni poskytnout právní pomoc každému učiteli, který se i v důsledku této novely stane objektem nátlaku či šikany ze strany vedení.

Celé znění zrušené části zákona: “(Pedagogičtí pracovníci mají při výkonu své pedagogické činnosti právo) na využívání metod, forem a prostředků dle vlastního uvážení v souladu se zásadami a cíli vzdělávání při přímé vyučovací, výchovné, speciálněpedagogické a pedagogicko-psychologické činnosti.”

Návrh novely předložili poslanci Matěj Ondřej Havel (TOP 09), Jan Berki (STAN), Olga Richterová (Piráti) Marek Výborný (KDU-ČSL) a Renáta Zajíčková (ODS)

Celý článek zde: https://t.ly/eoX9U

Moc děkujeme všem, kdo naši práci dosud podpořili a nadále podporují. Chcete nás také podpořit? Číslo našeho účtu je: 9128502/0800.

Vyznáváte stejné hodnoty a není Vám lhostejná situace v naší zemi? Pomozte nám!

Spolupracujme

Hledáme právníky i administrativní pomoc. Neustále rosteme a chceme hájit základní principy práva.

Podpořte nás

Hledáme právníky i administrativní pomoc. Neustále rosteme a chceme cheme hájit základní principy práva.

Jste zaměstnanec a potřebujete pomoc proti opatřením na vašem pracovišti?

Připravili jsme speciální odbory, které pomohou každému, kdo o pomoc žádá. Poradíme vám, jak se bránit protiústavním opatřením na vašem pracovišti.